-
NovostiNovember 29th, 2014
-
Broj 42/21December 12th, 2016
-
Broj 41/21June 3rd, 2016
-
Broj 44/22December 13th, 2017
-
Broj 43/22May 23rd, 2017
-
Broj 42/21December 12th, 2016
- No comments have been published yet.
Na inicijativu grupe entuzijasta, pripreme za utemeljenje i izdavanje Časopisa za kulturnu historiju „Gračanički glasnik“ počele su odmah po okončanju rata za Bosnu i Hercegovinu, 1992. – 1995. godine. Prihvatajući tu inicijativu, Izdavačka kuća „Monos“ (Gračanica) početkom 1996. godine, okuplja prvu Redakciju, koja usvaja programsku koncepciju Časopisa i počinje ubrzane pripreme za izdavanje prvog broja. U isto vrijeme, obezbjeđuju se početna financijska sredstva kao i drugi preduslovi za izdavanje Časopisa, (propisana registracija, tehnička priprema, izbor štamparije itd).
„Gračanički glasnik“ je časopis, programski opredijeljen ka proučavanju lokalne kulturne historije, te različitih zavičajnih tema Gračanice, njezine uže i šire okoline s područja kulture i tradicije (historiografija, književnost i umjetnost, etnologija, rodoslovlje, folkloristika, graditeljsko i prirodno naslijeđe, aktuelnosti).
Konceptualno i tematski Gračanički glasnik, svoju misiju vezuje za kulturnu historiju u najširem smislu te riječi, koja sama po sebi ne trpi nikakva ograničenja, pa ni prostorna, lokalistička, pogotovo. Zato svi prilozi koji se objavljuju u ovom časopisu, iako svoje ishodište i inspiraciju, u sadržajnom i istraživačkom smislu imaju u navedenom prostoru, svojim kvalitetom, porukom, značenjem ili otkrićem, u pravilu, donose nešto novo i specifično, što može biti od šireg ili općeg značaja.
Izoštravanjem pogleda iz mikro-sredine na „makro-teme“ ili velike događaje, kao rezultat se, po pravilu, dobija jasnija slika kako cjeline, tako i pojedinačno – jednog i drugog segmenta posmatranja. U tome se i ogleda specifičnost pristupa ovog lokalnog glasila nelokalnim temama i sadržajima.
Kako je jedan od glavnih ciljeva Časopisa afirmacija historijske svijesti, na njegovim stranicama, osim lokalnih, zavičajnih, obrađuju se i takozvane “velike historijske teme”, koje se najčešće povezuju sa zavičajnim prostorom, što i jeste jedna od specifičnosti uređivačke politike ovog glasila. Što se tiče historije, istrajava se na konceptu koji podrazumijeva – da je samo objektivnim naučnim činjenicama i argumentima, moguće objasniti i rasvijetliti mnogobrojne pojave iz naše bliže i dalje prošlosti, razbijati dojučerašnje tabu teme, otklanjati fetišizaciju pojedinih historijskih događaja i ličnosti, mitomaniju i historijsku laž itd.
„Gračanički glasnik“ je našao svoje mjesto u svim značajnijim bibliotekama, kulturnim i prosvjetnim ustanovama u BiH, otvorio je stranice mnogim uglednim naučnicima, književnicima i umjetnicima koji su prepoznali i razumjeli koncepciju časopisa i prihvatili stalnu ili povremenu saradnju – svojim prilozima, stručnim savjetima, pohvalama i kritikama. Osim poznatih imena iz akademskog i kulturnog života BiH, među njima je i veliki broj vrijednih entuzijasta, sakupljača materijala i građe, zaljubljenika starina i poštovalaca kulturne i duhovne tradicije na ovim prostorima.
Zadnji članci
Rekli su o glasniku
Gračanički glasnik je svojevrsni fenomen nedovoljno prepoznat u bosansko-hercegovačkoj javnosti u kojoj dominiraju jalove polemike i beznačajni sadržaji koji traju i kraće od jednoga novinskoga broja. Riječ je o neobičnoj mješavini zavičajnog glasnika i časopisa u kojem se objavljuju vrlo vrijedni radovi, pravi mali biseri o zavičajnoj prošlosti, ali i ozbiljni historiografski i kulturno-povijesni članci.
Zlatko Hasanbegović
Gračanički glasnik je ono štivo koje nema rok trajanja, pa prema tome nikad ne zastarijeva. Riječ je o knjizi koju kolektivno pišu svi oni koji imaju podatke koje je neophodno saopštiti ili ugraditi kao trajno znanje o Gračanici i Bosni i Hercegovini. U slučaju Gračaničkog glasnika, radi se o više od tri stotine imena bogato informisanih saradnika, uglavnom stručnjaka različitih profila, koji svoju stručnost i znanje crpe iz građe koja je njima poznata i dostupna pa tako samo oni vladaju podacima koje smatraju nedostupnim drugima, i, onda, shodno tome, uspijevaju da ih ugrade u opšte znanje putem časopisa, što i jeste svrha i cilj časopisa za kulturnu historiju, tipa Gračanički glasnik.
Prof. dr. Galib Šljivo
Kontakt informacije
75320 Gračanica, Muse Ćazima Ćatića 18, BiH.
Phone: 035 703 324
Mobile: 061 070 246
Email: gracanickiglasnik@gmail.com
Web: Gracanickiglasnik.ba